Příprava končí, začíná akce

27.05.2016 06:27

Expedice Hindúkuš 2016 – Noshaq 7492 začíná. Sice to tak na první pohled nevypadá, protože míříme úplně na jinou stranu zeměkoule, než kde se Noshaq nachází, ale je to tak.

Ukončili jsme lezeckou přípravu na stěně Flash Wall v Olomouci. Už se těším na podzim, až se tam zase vrátíme. Stěna mi bude asi chybět. I ostatní fyzická příprava je u konce – běhání, chození po horách a TRX pod vedením trojice skvělých trenérek Anet, Markéty a Lucie. Teď už nás čekají jen velké hory. Už za pár dní míříme do Peru, kde se v tamních horách chceme aklimatizovat na sedmitisícovku Noshaq.

A jaké máme v Peru plány? Autobus nás vyplivne rovnou v nadmořské výšce 3000 metrů v Hurarazu, takže první dny to na žádné větší vyskakování nebude. Naopak, budeme toho asi mít plné kecky, aniž bychom se někam sápali. Jakmile přivykneme na huarázský vzduch, zamíříme na jednodenní výšlap k laguně Churup, která se nachází v nadmořské výšce kolem 4600 metrů. Pak už vyrazíme skutečně do hor. Vybrali jsme si náročný a málo chozený trek kolem krásné a bájné hory Alpamayo. Čeká nás šest dní pochodu zcela mimo civilizaci. Vše potřebné si, jak je naším zvykem, poneseme na zádech sami. Doufáme, že si během treku dobře přivykneme na výšku kolem 4500 metrů, abychom poté mohli mířit do pater ještě vyšších. Prvotně je v plánu výstup na šestitisícovku Chopicalqui. Ale protože víme, že situace se každý rok na výstupové trase mění, máme v záloze i jiné vrcholy, např. Nevado Copa, Nevado Pisco, Ursun, Ishinca…. Rozhodneme se na místě. Navíc je zatím předpověď počasí nic moc, takže v úvahu i připadá varianta přesunu na jih od Limy, kde se pár šestitisícovek nachází. Takže je možné, že se ozveme z Chachani, Nevado Coropuna nebo Ampaty.

Po celou dobu naší peruánské akce budeme pod kontrolou Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci, pro kterou budeme monitorovat naše tělesné hodnoty, které po našem návratu Michal Botek vyhodnotí a případně upraví tréninkový plán před Noshaqem.

A Peru bude také takový velký test, jak bude fungovat naše online zpravodajství. Na rozdíl od hindúkušského Noshahu, odkud se budeme snažit zpravodajství posílat každý den i s nějakou tou fotkou, z Peru se bude ozývat jen sem tam. I tak uvidíme, jak technika a naše české spojky Pavlína, Petr a Valda Bruce Willis fungují.

—————

Zpět